Op de werkvloer of in een publieke ruimte kan er weleens iets misgaan. Denk daarbij bijvoorbeeld aan een brand of bommelding. In dit soort gevallen moet de ruimte zo snel mogelijk worden ontruimd. Dit moet gebeuren op een zo efficiënte en veilig mogelijke manier. Een goede coördinatie kan in dit soort situaties werkelijk levens redden. Daarom wordt voor elk gebouw een ontruimingsplan opgesteld.

 

Hierin vind je onder andere het volgende:

 

  • Een overzicht met de calamiteiten waarbij dit plan van toepassing is.
  • Een plattegrond met de vluchtroutes, blusmiddelen, etc.
  • Gegevens over het gebouw, zoals de aanwezigheid van vluchtroutes.
  • Hoe de evacuatie dient te verlopen.
  • Informatie over de BHV’ers.

 

Om de ontruiming te laten slagen moet dit plan bij alle medewerkers/aanwezigen bekend zijn. Iedereen dient de aanwijzingen op te volgen en rustig het gebouw te verlaten. Daarnaast moeten de BHV’ers goed samenwerken en duidelijk communiceren met alle aanwezigen in het gebouw. Het is bovendien van belang dat minstens eenmaal per jaar de ontruiming wordt geoefend. Zo kun je zien of alles goed verloopt of dat er wellicht nog aanpassingen moeten worden aangebracht in het plan voor ontruiming. Een plan voor ontruiming dient overigens niet verward te worden met een noodplan. Het ontruimingsplan gaat immers alleen om de evacuatie en is slechts een onderdeel van het noodplan. Het noodplan is veel uitgebreider en gaat bijvoorbeeld ook in op hoe je omgaat met bepaalde ongevallen.

 

Leestip: Hoe wordt je BHV’er?

Is het verplicht om een plan voor ontruiming te hebben?

Dit hangt in de eerste plaats af van de aanwezigheid van een brandmeldinstallatie. Als deze aanwezig is, is het verplicht om voor het gebouw ook een ontruimingsinstallatie te hebben, met bijbehorend plan. Dit is vastgelegd in het Bouwbesluit. Daarnaast kent ook de Arbowet regels met betrekking tot veiligheid en ontruiming. We spreken hier van een zorgplicht. Jij moet ervoor zorgen dat alle aanwezigen in je gebouw hier veilig kunnen zijn en kunnen worden geëvacueerd indien nodig. Het kan niet alleen nare gevolgen hebben voor de aanwezigen in het gebouw, maar ook voor jou als verantwoordelijke als na een ramp blijkt dat er geen plan voor ontruiming aanwezig was. Zo kun je hierdoor problemen krijgen met de verzekering, arbeidsinspectie en zelfs met justitie.

 

Het is dan ook van groot belang een goed plan voor ontruiming op te stellen. Wanneer je hier hulp bij nodig hebt, kun je een gespecialiseerd bedrijf in de arm nemen dat een plan op maat maakt dat voldoet aan alle veiligheidsnormen. Zo wordt er bijvoorbeeld gezorgd dat je plan voldoet aan de NEN 8112, de richtnormen die door de brandweerkorpsen wordt gebruiken om ontruimingsplannen goed te keuren. Je bent er dan meteen zeker van dat je plan voldoet aan alle vereisten. En nog belangrijker; het verzekert je dat de ontruiming op efficiënte en veilige wijze verloopt.

Liever direct telefonisch contact met een van onze veiligheidskundigen?

ARBO in cijfers

8.8

Klanttevredenheid
10091
beoordelingen
icon-book-48
Groot cursus aanbod
2400
ingeplande cursussen
icon-netherlands
Landelijke dekking
21
vestigingen in heel Nederland
icon-group-48
Totaal aantal cursisten
141976
cursisten
Een cirkelvormige meter met een blauwe boog toont het getal 8,8 boven een duimpje omhoog-icoon. Daaronder markeren Klanttevredenheid en 10091 beoordelingen in oranje de klanttevredenheid en beoordelingscijfers, die de belangrijkste arbo-normen weerspiegelen.
Een icoon van boeken en een appel staat in een blauwe halve cirkel, met de tekst Groot Cursus Aanbod en 2400 ingeplande cursussen in oranje, wat een substantieel cursusaanbod benadrukt. De integratie van arbo-cursussen zorgt ervoor dat cijfers over veiligheid op de werkplek prominent aan bod komen.
Kaartpictogram in een blauwe halve cirkel boven een locatorpin. Tekst luidt: Landelijke Dekking - 21 vestigingen in heel Nederland, wat de nationale dekking onderstreept met essentiële cijfers om het bereik in het hele land te ondersteunen.
Een blauw icoon van drie personen in een halve cirkel, met daaronder een kleine medaille. Onder de afbeelding staat de tekst: Totaal Aantal Cursisten in het zwart en 141976 cursisten in het oranje, waarmee de belangrijkste cijfers in de voortgang van de arbo-training worden gemarkeerd.

Altijd een vestiging in de buurt

Met vestigingen door het hele land is ARBO centrum altijd goed bereikbaar!

Alkmaar
AlkmaarMeer informatie
Otterkoog 93 d
1822 BX Alkmaar
Amsterdam
AmsterdamMeer informatie
Nieuwe Hemweg 24
1013 CX Amsterdam
Apeldoorn
ApeldoornMeer informatie
Stadhouders Molenweg 70A
7317 AW Apeldoorn
Arnhem
ArnhemMeer informatie
De Overmaat 30
6831 AH Arnhem
Breda
BredaMeer informatie
Koperstraat 4
4823 AG Breda
Den Haag
Den HaagMeer informatie
Laan van Gravenmade 40
2495 AJ Den Haag
Ede (hoofdkantoor)
Ede (hoofdkantoor)Meer informatie
Galvanistraat 14-1
6716 AE Ede
Eindhoven (Best)
Eindhoven (Best)Meer informatie
De Maas 24
5684 PL Best
Eindhoven (Best)
Eindhoven (Best)Meer informatie
De Waal 44
5684 PH Best
Emmen
EmmenMeer informatie
Hoenderkamp 20
7812 VZ Emmen
Gorinchem
GorinchemMeer informatie
Papland 13-K
4206 CK Gorinchem
Groningen (Ten Boer)
Groningen (Ten Boer)Meer informatie
Sportlaan 2
9791 LX Ten Boer
Hengelo
HengeloMeer informatie
Aquamarijnstraat 143
7554 NP Hengelo
Lelystad
LelystadMeer informatie
Koperstraat 3A
8211 AK Lelystad
Maastricht
MaastrichtMeer informatie
Malbergsingel 62
6218 AV Maastricht
Nijkerk
NijkerkMeer informatie
Stationsweg 22
3862 CG Nijkerk
Nijmegen (VCA)
Nijmegen (VCA)Meer informatie
Kamerlingh Onnesstraat 6b
6603 AZ Wijchen
Rotterdam (Capelle)
Rotterdam (Capelle)Meer informatie
Essebaan 40
2908 LK Capelle a/d IJssel
Utrecht (Houten)
Utrecht (Houten)Meer informatie
Wilgenkade 5
3992 LL Houten
Venlo
VenloMeer informatie
Columbusweg 49
5928LA Venlo
Venray
VenrayMeer informatie
Macroweg 22
5804 CL Venray
Waddinxveen
WaddinxveenMeer informatie
Nijverheidsweg 2
2742 RG Waddinxveen
Wolvega
WolvegaMeer informatie
Frisaxstraat 3
8471 ZW Wolvega
Zoetermeer
ZoetermeerMeer informatie
Aluminiumstraat 47
2718 RB Zoetermeer
Zwolle
ZwolleMeer informatie
Baileystraat 2-D
8013 RV Zwolle
Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Ben je met 5 personen of meer? Dan is een incompany opleiding misschien iets voor jou.

Dat kan dan bij jullie op locatie, de instructeur komt dan op locatie de cursus afnemen. Wil je meer informatie of een gepaste offerte opvragen? Vul de velden hieronder in en we nemen zo spoedig mogelijk contact met je op.

Een cirkelvormig logo met een blauw midden met een wit pijltje omhoog. Een oranje rand omringt de blauwe cirkel, met de Nederlandse tekst WIJ BIEDEN OOK INCOMPANY TRAININGEN AAN, wat betekent Wij bieden ook in-company trainingen aan.